Haber

Fransa’daki Amien Belediyesi, Madonna’dan şehrin müzesinden bir tablo ödünç almasını istedi

Fransa’da Amien Belediye Başkanı Brigitte Foure, kentin müzesinden çalınan ve müzisyen Madonna’nın ABD’deki bir müzayedede satın aldığı tabloyu ödünç istedi.

Görüntüyü Facebook’ta paylaşan Foure, Birinci Dünya Savaşı sırasında 1918’de kentteki Picardie Müzesi’nin bombalanması sırasında tarihi Diane et Endymion tablosunun gizemli bir şekilde ortadan kaybolduğunu belirtti.

“Madonna, Belediye Başkanı olmaktan onur duyduğum Amiens şehrini muhtemelen bilmiyorsun. Ancak son birkaç gündür seninle şehrimiz arasında özel bir bağ olduğunu fark ettik.” Foure kelimesini kullanarak tablonun Madonna tarafından birkaç yıl önce bir müzayedede satın alındığını öğrendiklerini söyledi.

Foure, Jerome-Martin Langlois’nın (1822) çizdiği tablonun 1. Dünya Savaşı’ndan önce Paris’teki Luovre Müzesi tarafından kentteki Picardie Müzesi’ne verildiğini ve bu dönemde tablonun izini kaybettiklerini anlattı.

Madonna tabloyu 1.3 milyon dolara satın aldı.

Kayıp tablonun merakla beklenen Madonna’nın satın aldığı tablo olduğunu bildiklerini kaydeden Foure, müzisyenden tablonun 2028 Avrupa Kültür Başkenti olmaya aday kentte sergilenmek üzere ödünç vermesini istedi.

Foure, “Yasal olarak edindiğiniz bu tablonun mülkiyetine kesinlikle itirazımız yok,” dedi. Tabloyu ödünç olarak istediklerini belirtti.

1973 yılında Fransa tarafından satın alınan tablonun Madonna tarafından 1989 yılında New York’taki Sotheby’s müzayedesinde 1.3 milyon dolara satın alındığı belirtiliyor.

Tablonun 2015 yılında çalındığına dair Fransız makamlarına suç duyurusunda bulunulmasına rağmen henüz bir sonuç alınamadı.

kulp-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu