Haber

İsrailli Araştırmacılar Biyolojik Burun Robotu Geliştirdi

İsrail’in merkezindeki Tel Aviv Üniversitesi (TAU) Pazartesi günü İsrailli araştırmacıların biyolojik bir sensör kullanarak bir robot için koku alma yeteneği geliştirdiğini duyurdu.

Dünyada ilk kez bir robotun biyosensör kullanarak çevresindeki bir kokuyu algılayabildiğine dikkat çeken TAU, kokunun türüne göre sınıflandırılabilen elektrik sinyalleri de gönderdiğini belirtti.

Deneylerde, araştırmacılar bir çekirgenin antenine dayanan bir biyolojik sensörü elektronik bir sisteme bağladılar.

Bir makine toplama algoritması kullanan araştırmacılar, kokuları mevcut elektronik cihazlardan 10.000 kat daha yüksek bir hassasiyetle sıraladılar.

Yeni biyohibrit sistem böylece sardunya, limon, badem ezmesi ve hatta bazı İskoç viskileri gibi çok çeşitli kokuları tanımlayabildi ve araştırmacılar daha sonra makine öğrenimi yoluyla bir koku “kütüphanesi” oluşturabildiler.

Araştırmacılara göre sistem, ekip tarafından yaklaşık iki yıl önce geliştirilen bir işitme robotuna katılıyor. Bu şekilde her ikisi de görme ve dokunma duyularıyla ilgili emsal gelişmelere yol açabilir.

Bu duyularla donatılmış robotlar, insan hayatını koruyabilecek ve patlayıcı, uyuşturucu, doğal afet ve hastalık gibi birçok tehlikeyi tespit edebilecek.

Xinhua Haber Ajansı muhabirleri Kudüs’ten bildiriyor.(XHTV)

nazilliajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu