Haber

Rusya’da gözaltına alınan Igor Girkin ‘aşırıcılık’la suçlandı

Rus Askeri İstihbarat Teşkilatının (GRU) eski subayı Igor Girkin, 21 Temmuz Cuma günü gözaltına alındıktan sonra mahkemeye çıkarıldı. Mahkeme, Girkin’in soruşturma kapsamında 18 Temmuz’a kadar tutuklu kalmasına karar verdi.

BBC Türkçe’nin haberine göre İgor Strelkov takma adını da kullanan Girkin, son dönemde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yönelik eleştirileriyle gündeme geldi. Girkin ayrıca, Hollanda’nın başkenti Amsterdam’dan kalkan Malezya Havayolları’na ait MH17 sefer sayılı uçuşun Ukrayna’nın doğusunda BUK füzesi ile düşürülmesinden sorumlu olduğu için Hollanda’da gıyaben ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

GİRKİN, PRİGOJİN GİBİ PUTİN VE SOYGU’YA ELEŞTİRİLDİ

2014 yılında eşi Telegram’da Rusya’nın uluslararası hukuka aykırı olarak Kırım’ı ilhakında da rol oynayan Girkin’in gözaltına alındığını duyurmuştu. Eşi mesajında, “Sabah 11:30 sıralarında soruşturma heyeti üyeleri evimize geldi. Ben orada değildim ama kapıcı kollarından tutulup bilinmeyen bir yöne götürüldüğünü söyledi.” Eşi, Girkin ile hiçbir temasının olmadığını söyledi. Eski istihbaratçı Girkin’in avukatı da bu bilgiyi doğruladı.

Ancak Girkin daha sonra Moskova’da yargılandı. Girkin’in aşırılığa davet suçundan 5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabileceği belirtildi. Hollanda basınına göre Girkin, son dönemde Putin yönetimine yönelik eleştirileriyle gündemde. Putin’i Ukrayna savaşı konusunda eleştiren Girkin, Rus paralı asker grubu Wagner’in lideri Yevgeny Prigojin gibi Rusya-Ukrayna savaşının gidişatı konusunda Putin ve Savunma Bakanı Sergey Şoygu’yu da sık sık eleştirdi.

‘RUSYA BU KORKU SALDIRGANLIĞIYLA 6 YIL DAHA HAYATA GEÇİRMEZ’

Eski GRU üyesi en son sosyal medya paylaşımlarından birinde Putin’i ülkeyi terk etmeye davet ederek, “Bu ülke, bu korkak vasat iktidarla altı yıl daha yaşayamaz” dedi. Girkin, 2014 yılında ilan edilen Donetsk Halk Cumhuriyeti’nin de savunma bakanıydı. Girkin, bu yılın başlarında siyasete gireceğini açıklamıştı.

Girkin, MH17 uçağının düşürülmesindeki rolü nedeniyle Kasım 2022’de Hollanda Mahkemesi tarafından gıyaben ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Ancak Girkin, Rusya ile Hollanda arasında suçluların iadesi konusunda bir anlaşma olmadığı için iade edilmedi. Girkin, Rusya’nın 2014’te Kırım’ı ilhakına ve Ukrayna’nın doğusunda Rus yanlısı ayrılıkçıların ayaklanmasına da karışmıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu