Yaşam

Müzisyen Zilan Dicle kimdir?

Maraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerde Diyarbakır’daki 9 katlı Sözel Apartmanı da yıkıldı. Apartmanda yapılan arama kurtarma çalışmaları sırasında müzisyen Zilan Dicle’nin (Dilek Küçüker) cansız bedenine ulaşıldı. Dicle’nin naaşı bugün Yeniköy Mezarlığı’na defnedildi.

Ermeni dengbêj Dicle ilk, orta ve lise eğitimini Diyarbakır’da tamamladı. Dicle Üniversitesi Devlet Konservatuarı Türk Müziği Şan Eğitimi bölümünde okuyan Dicle, 1990 yılında Diyarbakır Belediyesi bünyesinde kurulan ilk halk müziği korosunu kazandı. Bir süre müzik öğretmenliği yaptı. Yaklaşık 30 yıldır müzikle ilgilenmeyen Dicle, 1992’de ilk albümü olan ‘İRO’, 1998’de ‘ADLE’ ve 2018’de ‘GELİVER’ adlı üç albüm çıkardı. Ermeni ve Kürt.

Dicle, Diyarbakır’ın ilk çocuk korosu, ilk kadın korosu ve gençlik korolarını kurdu ve yıllarca şeflik yaptı. Dicle, 2002 yılında ‘Türküler’ projesinde, Sezen Aksu ile yurt içi ve yurt dışı konserlerde, 2004 yılında Ferhat Göçer ile ‘Anadolu Aryas’ projesinde yer aldı. (HABER MERKEZİ)

habergoynucek.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu